Nízké riziko investice

Bydlení je základní lidská potřeba a v každém období, ať už v ekonomickém růstu nebo v recesi, musí lidé stále někde bydlet. Propady na trhu s nemovitostmi jsou tak výrazně méně obvyklé, než propady finančního a komoditního trhu.

Existují jistě investice, které mohou teoreticky vydělat více peněz, ale riziko ztráty hodnoty Vaší investice je mnohem vyšší. V poměru výnosu a bezpečnosti jsou nemovitosti tou nejlepší investicí.

Výnosnost realitního investování je v posledních letech skloňována takřka denně. Jako příklad je možné si uvést průměrnou cenu za metr čtvereční podlahové plochy bytu v Ostravě. Zatímco v dubnu roku 2019 byla průměrná prodejní cena za jeden metr méně než 25.000 Kč, ve stejném měsíci o dva roky později již cena atakovala hranici 40.000 Kč. Nárůst tedy po pouhých dvou letech dosahoval 67%!  

Bezpečí investice pak mimo jiné dokládá skutečnost, že počet nabízených bytů v inzercích dlouhodobě mírně klesá. Příčin, proč se tomu tak děje, je mnoho, jednou z hlavních je například velmi pomalá výstavba nových bytových domů a také velmi vysoká poptávka po nemovitostech.

Pravděpodobnost kontinuálního růstu hodnoty bytů je tak hraničící s jistotou.